English

Kontakt

Constellation s.r.o.
Na Poříčí 26, 110 00 Praha 1
Czech Republic
tel +420 224900090
fax +420 224900095
office@constellation.cz

Novinky

Manažeři a zlatokopky aneb vliv rozvodů na podnikání, Jan Brázda, Hospodářské noviny 29.3.2011

Jste úspěšný manažer nebo podnikatel? Je vám více než 45 let? Jste ženatý více než patnáct let a začínáte si myslet, že vám vaše žena nerozumí?
Pokud si na všechny tyto otázky odpovíte kladně, stáváte se celkem snadným terčem takzvaných zlatokopek, tedy svobodných žen o dvacet let mladších, než jste vy, které kromě vaší oduševnělé krásy přitahuje především vaše bankovní konto.
Podle českého statistického úřadu se loni u nás uzavřelo 46,7 tisíc manželství a 30,8 tisíc manželství se rozvedlo. Rozvod je v naši agnosticky laděné společnosti vnímán téměř jako norma a v poslední době hraje svou roli i nadměrná orientace na výkon. I poškozené zboží někdy ani neopravujeme a jednoduše je vyměníme za nové a podobný model se přenáší také do partnerských vztahů. Život dnes už není chápán jako úděl, který se musí útrpně přijmout a snášet. Heslem doby je naopak cesta za zábavou a poznáním, touha užívat si a žít naplno. A to někdy ve starém a okoukaném vztahu moc nejde.
Jelikož celá řada mých známých právě zažívá některou z variant tohoto lidského příběhu, dovolím si v tomto omezeném prostoru připomenout, jaký vliv může tato situace mít na podnikání a na pracovní výkon. Nechci samozřejmě moralizovat a bránit stav manželský za každou cenu. Ale vždy je potřeba mít na paměti možné následky pro vás i pro okolní svět.
Před několika lety zkoumali v Británii rozvodovost u vrcholných manažerů a zjistili, že z dvaceti největších firem v zemi jsou pouze tři vedeny rozvedenými manažery. Jelikož je v Británii rozvodovost téměř na podobné úrovni jako u nás, tedy zhruba padesát procent manželství se dříve nebo později rozpadá, je nepoměr rozvedených a v manželství žijících úspěšných manažerů zarážející. Důvody jsou celkem jasné. Rozchod s dlouholetým partnerem, hádky o majetek či o děti rozhodně oslabují možnost věnovat se cele řízení společnosti a pozitivní motivaci zaměstnanců. A úspěšný manažer potřebuje čistou a klidnou mysl, aby mohl zvládnout stres, který s sebou jeho pozice přináší.
Jiný britský výzkum zase poukazuje na to, že manželské problémy mají za následek až 10% absencí v práci, což v celkovém součtu může stát britskou ekonomiku až jednu miliardu liber ročně.
U nás samozřejmě nejsou tyto škody tak významné a o osobním životě vrcholných manažerů se toho ani mnoho neví. Jiné je to například v politice a bude zajímavé sledovat, jestli se stane čerstvě ženatý ministr dopravy úspěšnějším ministrem než čerstvě rozvedený ministr vnitra. Pokud si pamatuji správně, když se začal rozvádět jeden z našich bývalých premiérů, padla celá vláda. Ale jelikož to vypadá, že současný český premiér je šťastně ženatý, mohla by tato vláda snad vydržet po celé volební období.
Zvláštní kapitolou jsou potom velcí podnikatelé, které při rozchodu čeká celkem náročná epizoda dělení majetku jimi vlastněných firem. Pokud se jim nepodaří včas převést majetek jinam, třeba na svoji matku, může je čekat i nepříjemné překvapení v podobě majetkové dohody bývalé manželky se společníky ve firmě a následnému nepřátelskému převzetí firmy. Nedávno se něco podobného přihodilo mému známému a je nyní otázkou, jak dlouho si dokáže, již jako poněkud zchudlý podnikatel, udržet svoji náročnou novou přítelkyni.
Mám vždy velkou radost, když se dozvím o podnikateli, který se se svojí bývalou partnerkou, která jej podporovala v začátcích jeho podnikání, dokáže rozejít velkoryse a bez soudních sporů. Takovému člověku potom přeji i tu jeho novou zlatokopku.
P.S. Jelikož je tento text psán pro ekonomické médium, nezmiňuje se primárně o dalších, většinou i daleko důležitějších aspektech manželských rozchodů, než je pouhý majetek.
P.P.S. Autor článku je sice jednou rozveden, ale se svojí druhou manželkou žije již 24 let. Manželka mu (většinou) rozumí.


zpet