English

Kontakt

Constellation s.r.o.
Na Poříčí 26, 110 00 Praha 1
Czech Republic
tel +420 224900090
fax +420 224900095
office@constellation.cz

Novinky

Jestliže je červenec, musíme být ve Varech, Jan Brázda, Hospodářské noviny 1.7.2011

Je počátek července a já, stejně jako mnozí z vás, odjíždím opět do Karlových Varů. Do druhdy ospalého lázeňského města, které se vždy na deset dnů v červenci stává centrem nejen českého filmu, ale především českého businessu a české politiky (pokud je možné ještě tyto dvě kategorie odlišit). Je to velmi zajímavý fenomén, jehož vývoj sleduji jako přímý účastník již asi popatnácté, někdy z pozice zvaného VIP hosta, jindy z role anonymního návštěvníka festivalu. Je fascinující sledovat, jak se Jiřímu Bartoškovi a jeho týmu podařilo skloubit téměř nemožné, tedy zájem tisíců batůžkářů se zájmem podnikatelů, politiků a uměle vytvořených celebrit, kterými mladí batůžkáři ve velké většině pohrdají. A to vše za pasivní účasti mnoha ruských a blízkovýchodních turistů, kteří vůbec nevědí, co se kolem nich děje.
Nebudu se v tomto článku věnovat umělecké kvalitě festivalu či pozvaným celebritám (i když osobnosti jako John Malkovich nebo Kim Ki-duk by za to určitě stály). Tyto tváře festivalu, zvláště pak tu společenskou, podrobně popíší jiná média, pro něž je festival jen krmivem pro bulvární stránky. Já sám již od poloviny devadesátých let vnímám, jak jsou Vary důležité pro český business a českou politiku. V době privatizace jste zde mohli potkat privatizátory a privatizující v družném rozhovoru v Becher´s Baru hotelu Pupp, později bylo možné potkat na golfu obchodníky s vojenským materiálem při hře s vysokými úředníky ministerstva obrany nebo regulátory na večeřích s těmi, jenž mají být regulováni. Politici jezdí na festival průběžně a účastní se akce nezávisle na tom, zda patří k pravici nebo k levici. Málokterý z nich si hradí svoji účast ze své kapsy (což by určitě mohli, pokud mohou jet za své do Dubaje na golf), ale vzhledem k tomu, jaké částky ročně mizely ze státního rozpočtu nesmyslnými nákupy zboží a služeb, nebylo by rozhodně adekvátní protislužbou jen poskytnutí dvou noclehů v hotelu v Karlových Varech.
Jsem zvědav, jaká bude situace letos, kdy stát téměř nenakupuje a lobbisti příliš nevědí, za co a jak lobbovat. Přesto jsem si jist, že kapitáni průmyslu opět přijedou a s nimi i armáda prvních důstojníků i mladých a pohledných plavčic a plavčíků. Většina z nich opět nenavštíví na festivalu žádný film, protože to prostě nestihnou (snad kromě filmu zahajovacího či závěrečného, spojeného s následným večírkem) a přijedou zpět naprosto vyčerpaní s potřebou následného pobytu v některých českých lázních. Samozřejmě každá kulturní akce potřebuje sponzory a bylo by bláhové si myslet, že podobnou akci může v dnešní době rozpočtových škrtů hradit z větší části stát. Opera také historicky žila i z příspěvků snobů, ti však alespoň na operní představení jimi podporované poctivě chodili. A to čeští novodobí mecenáši ke své škodě nedělají. Přes tento doprovodný kolorit je filmový festival v Karlových Varech hlavně velmi významnou kulturní akcí a určitě stojí za to jej podpořit a osobně se opět zúčastnit.
P. S. Autor tohoto článku má již připraven výběr filmů, které by chtěl ve Varech shlédnout. Patří mezi ně i restaurovaný film Markéta Lazarová nebo novinky skandinávské, korejské a japonské kinematografie. Zúčastní sei několika večírků a dalších doprovodných akcí festivalu.


zpet