English

Kontakt

Constellation s.r.o.
Na Poříčí 26, 110 00 Praha 1
Czech Republic
tel +420 224900090
fax +420 224900095
office@constellation.cz

Novinky

Nedůvěra ve stát ovlivňuje i obecnou morálku, Jan Brázda, Hospodářské noviny 26.7.2011

Před nedávnem jsem po jedné návštěvě policejní stanice v Praze přišel o většinu bodů, převážně díky několika rychlejším jízdám po pražské magistrále. Na základě toho, že svým autem jezdím jen já, mi nepřipadalo morální odvolat se na osobu blízkou a všechny přestupky jsem přiznal. Vzhledem k možnému riziku ztráty řidičského průkazu při každém dalším přestupku jsem následně začal jezdit přesně podle předpisů. A již několik měsíců s úžasem sleduji, že jsem na silnici téměř jediný. Při jízdě padesátkou ve městě mne všichni pobaveně míjí zleva či zprava a devadesátka mimo město platí kromě mne snad jen pro traktory a pro škodovky vyrobené v době normalizace.
Ale to je jen marginální příklad toho, jak jsme si zvykli obcházet systém, který je ve společnosti nastaven. Po dvaceti letech demokratického vývoje obecná morálka u nás upadá stále hlouběji, i když jsme doufali v pravý opak. Ve stát, vládu a parlament věří jen velmi malá část populace, podle průzkumu, který byl uveřejněn v průběhu června, důvěřuje vládě jen 16% občanů a parlament s 19% na tom není o mnoho lépe. Vláda není schopna vysvětlit své kroky, přestože celá řada z nich je velmi pozitivních, a veřejnost se utápí v neustálých kauzách spojených s uplácením, sledováním a odposlechy.
Negativní vztah občana či firmy ke státu má celou řadu implikací i v ekonomické oblasti a tato nedůvěra plodí i neochotu přispívat na provoz státu jako velmi neefektivní instituce. Pokud můžeme optimalizovat daně a jsme dostatečně velká firma, využíváme možností tzv. daňových rájů, pokud jsme firma malá, snažíme se optimalizovat pomocí jiných modelů. Když se můžeme vyhnout placení sociálního a zdravotního pojištění, ať už na straně zaměstnavatele či zaměstnance, využijeme k tomu všech dostupných možností. Korupce bují stále více a my věříme státu stále méně. Vždyť kdo by dobrovolně platil daně a následně sledoval, jak část jeho peněz mizí v rukou prostředníků při nákupu vojenského materiálu, který vůbec k naší obraně nepotřebujeme. A kdo by s radostí platil zdravotní pojištění a díval se na to, jak s těmito prostředky zdravotní pojišťovny a nemocnice hospodaří. Podobná situace je i v sociální oblasti, kde se část našich plateb přelévá do kapes řady našich spoluobčanů, kterým se prostě nechce pracovat, nebo se nechtějí za prací přestěhovat. O tom, že celá řada lidí inkasuje sociální dávky a načerno zároveň pracuje, není potřeba pochybovat.
Myslel jsem si naivně, že za pokleslou morálku mohou hlavně ti (tedy my), kteří prošli výchovou v době minulého režimu a nejsou schopni se změnit. Ovšem k mému překvapení za většinou posledních velkých korupčních kauz stojí lidé, kterým bylo v roce 1989 jen deset či patnáct let a většinu svého života již prožili v demokratické společnosti. Dodržování obecných morálních principů se za posledních deset let rozhodně nezměnilo k lepšímu, spíše naopak. Chtěl bych být optimistou a věřit, že další generace tyto praktiky změní a nadřadí morálku nad osobní prospěch, ale nějak mi zatím chybějí pro tuto víru argumenty.
P. S. Po návštěvě mosteckého autodromu mi bylo za poplatek 3890,- Kč, placený soukromé firmě, několik bodů policií vráceno. Snažím se jezdit podle předpisů i nadále, ačkoliv mne to občas svádí k opaku. Daně neoptimalizuji.


zpet