Novinky
2012 – rok Draka nebo rok na Draka? - Jan Brázda, Hospodářské noviny, 3.2.2012
Koncem ledna skončil podle čínského kalendáře rok Zajíce a ve světě začal dlouho očekávaný rok Draka. Očekávaný proto, že podle čínských mýtů a legend se v tomto roce budou dít velké věci (což letos asi všichni víme i bez čínského kalendáře). Rok Draka podle Číňanů znamená, že končí doba nicnedělání a letargie a nastává období, které na všechny významným způsobem zapůsobí.Pro většinu z nás má mít rok Draka velmi příznivé dopady, peníze si máme vydělávat snadněji než dřív a tento rok nám podle Číňanů přinese i novou sílu a štěstí. Drak však s námi zároveň hraje nerovnou hru, která znamená, že můžeme hodně získat nebo také hodně ztratit. Jakmile bude potřeba platit za chyby, kterých jsme se dopustili, nebo platit dluhy, které jsme nadělali, zmizí jako pára nad hrncem. Drak totiž svým působením zesiluje a umocňuje nejen naše úspěchy, ale také i naše prohry.
Těmto „pohádkám“ se můžeme samozřejmě usmívat, ale moudrost nasbíranou během mnoha tisíciletí nelze podceňovat. Je také otázkou, zda Drak působí stejnou silou ve své domovině i v relativně vzdálené Evropě. Ale zatím se zdá, že se zaměřil spíše na náš kontinent a řešení nezbytných budoucích změn v Číně nechává na Hada a Koně, kteří přijdou po něm. Drak nyní přelétává z Řecka do Německa a zpět, někdy (a stále častěji) se objevuje v Itálii, Portugalsku a Španělsku a v poslední době si oblíbil i Maďarsko. Na nás jakoby zapomněl, vždyť rozhodnutí, která naše vláda dělá, mají pro něj jen velmi omezený význam a nestojí mu za návštěvu. I když do Brna (podomácku přejmenovaného na Krno) by zaletět mohl, vždyť tam má na radnici příbuzného.
Takže co si z této dračí směsi vybrat? Média do nás čtenářů denně pumpují poplašné zprávy o tom, že tento rok bude pro naši ekonomiku velmi složitý, světové organizace a firmy vidí budoucnost také černě a Řekové již vybírají své úspory z bank a připravují se na směnu svých eur na nové drachmy. Všichni vidí obrovský problém v tom, že evropské ekonomiky pár let neporostou a nechápou, že je to pouze zákonitá a obvyklá korekce chyb, které jsme nakupili za posledních padesát let historie kapitalismu. Vždyť co se nám Evropanům tak hrozného přihodí, pokud naše životní úroveň klesne třeba na úroveň roku 2002? Měli jsme se tehdy špatně? Podle mého názoru ne. Stejně naše národní hospodářství rostlo převážně díky státním dluhům, které jsme po mnoho let pravidelně navyšovali. Problém bude spíše psychického rázu, protože většina z nás si zvykla žádat všechno nové a lepší hned, aniž bychom si na to předem vydělali, a budeme se muset znovu učit trpělivosti a pokoře a získat zpět vnitřní sílu, potřebnou k překonávání možných nezdarů.
Já osobně beru období případné stagnace či krize jako příležitost něco nového vymyslet a také jako možnost trávit více času se svými blízkými a se svými kamarády. Nejen prací živ je člověk a na světě je stále mnoho aktivit, které stojí zato zkusit. Vždyť to, jestli to bude pro každého z nás rok Draka nebo rok na draka, si rozhodneme sami ve své hlavě. Jak prohlásil čínský filosof Konfucius již před dvěma a půl tisíci lety:“ Náš největší úspěch není v tom, že nepadneme, ale v tom, že vždy vstaneme, kdykoli padneme.“ Přeji všem čtenářům úspěšný čínský nový rok a závěrem si dovolím uvést ještě jeden Konfuciův citát, hodící se na současnou dobu:“ Jen silný donutí osud ke změně. Slabého donutí osud sám.“