English

Kontakt

Constellation s.r.o.
Na Poříčí 26, 110 00 Praha 1
Czech Republic
tel +420 224900090
fax +420 224900095
office@constellation.cz

Novinky

Češi dělají kariéru v rozvojových zemích - E15

Vysoké posty v rozvojových zemích získaly v poslední době desítky českých šéfů, jen ze skupiny Komerční banky je v zahraničí třicet manažerů. Například bývalý člen představenstva Modré pyramidy Jiří Šperl se v září stal finančním šéfem Société Générale v Egyptě. Petr Kohout, který dříve řídil finance a provoz Essoxu, šel před měsícem šéfovat SG Viet Finance.
Podle Šperla bylo jedním z důvodů jeho jmenování to, že v Česku v devadesátých letech zažil transformaci bankovnictví. „Zde se bankovní trh rozvíjí. Do Egypta jsem šel s cílem implementovat tady know-how Komerční banky,“ řekl Šperl E15. V rámci skupiny Société Générale jde o vysokou funkci – francouzská pobočka této banky je v Egyptě druhou největší komerční bankou.
Viceprezident Korn/Ferry International Juerg-Herbert Baertschi uvedl, že práce manažera na rozvojovém trhu vyžaduje velkou dávku flexibility a podnikatelského ducha. „Česká ekonomika se etablovala jako klíčový hráč v regionu, trh dospívá a soupeří s vyspělými ekonomikami. Manažeři, kteří zde nyní získají zkušenost s nestabilním prostředím, ji budou schopni úspěšně aplikovat ve firmách, do kterých se potom vrátí,“ dodal.
Nadějné manažery vysílá do zahraničí i skupina UniCredit. Na pozici retailové ředitelky a produktové manažerky sesterské banky v Kazachstánu nedávno nastoupila Helena Suchánková. Headhunter David Krajíček dodal, že v poslední době se zvýšila poptávka po regionálních manažerech také ze Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů.
Několik let strávených v zahraničí se manažerům vyplácí. Dostanou se pak na vysoké posty v Česku nebo v západní Evropě. V tuzemsku totiž není stále zcela běžné, že by nadnárodní firma na nejvyšší pozice obsazovala Čechy. Podle Brázdy je to ale dáno právě tím, že mezinárodní firmy vyžadují zahraniční zkušenost. To se podle něho vyplatilo například Pavlu Zentrichovi, který po svém působení v Moskvě nastoupil do pozice Country Manager u firmy Dell ČR, či Alexandru Pilařovi, jenž šel do centrály DHL v Německu.
Rozsáhlý program zahraničních pobytů má strojírenská firma Bosch. Například šéf logistiky Bosch Diesel Jihlava Petr Novotný před svým nástupem do funkce řídil dva roky logistiku v Turecku. Baertschi dodal, že v poslední době jsou i vrcholné pozice v Česku stále více obsazovány tuzemskými manažery.
zpet