English

Kontakt

Constellation s.r.o.
Na Poříčí 26, 110 00 Praha 1
Czech Republic
tel +420 224900090
fax +420 224900095
office@constellation.cz

Novinky

Češi dobývají vedoucí posty po celém světě - Lidové Noviny 28.12.

Například aktivity dvou konkurentů v oblasti spotřebního zboží v Jižní Africe a okolních státech řídí Češi – u firmy Reckitt Benckiser Jiří Kulík, u firmy Procter & Gamble Standa Večeřa. Celou řadu Čechů najdeme po celém světě i ve vedoucích funkcích v hotelovém průmyslu, například Tomáš Longa vede hotel Ibis v Petrohradu, Jan Popovič je jedním z ředitelů u řetězce Kempinski v Ženevě a Petr Písecký vede hotel Hilton v čínském Qingdao.

Pokud se týče teritoriálního zaměření „exportu“ českých manažerů, samozřejmě převažují země, kde české firmy zakládají své pobočky a země, které nám jsou historicky blízké a jejichž kultuře a jazyku rozumíme více než manažeři pocházející ze západní Evropy. Takže můžeme v současné době najít celou řadu Čechů v manažerských funkcích na Ukrajině, v Rusku a v zemích bývalé Jugoslávie. Stále více Čechů míří i do odlehlejších částí bývalého Sovětského svazu – čerstvě například Karel Holub, který řídí všechny aktivity firmy Nokia v Kazachstánu a v okolních osmi zemích.
Nelze říci, že do některých zemí jdou čeští manažeři za odměnu a do jiných za trest. Hlavně v dnešní době, kdy se počet vysokých manažerských funkcí snižuje, by tento postoj byl velice krátkozraký. Navíc, v celé řadě firem je postup na vedoucí pozici v mateřské zemi podmíněn určitým časem stráveným pracovně v jiné zemi. A právě země na východ od Česka jsou výbornou možností pro získání této zahraniční zkušenosti.


***O autorovi: JAN BRÁZDA, Autor je řídící partner společnosti Constellation s.r.o., která se zabývá vyhledáváním vrcholových manažerů.


zpet