English

Kontakt

Constellation s.r.o.
Na Poříčí 26, 110 00 Praha 1
Czech Republic
tel +420 224900090
fax +420 224900095
office@constellation.cz

Novinky

Přibude firem jednoho muže - Lidové Noviny 15.ledna 2010

Z České republiky odchází jedna z nejsilnějších nadnárodních společností specializující se na headhunting - Korn/Ferry. Prohlásila, že Česko bude nadále bez větších problémů obsluhovat z blízkých zahraničních kanceláří. Co z tohoto rozhodnutí vyčetli lidé zainteresovaní na českém trhu práce?

„Odchod společnosti Korn/Ferry z českého trhu není ničím překvapivým ani ojedinělým. Není první a dost možná ani poslední personální společností, která odchází z našeho pracovního trhu a zavírá kancelář v období krize,“ říká Markéta Švedová ze společnosti Recruit CZ. „Pro český pracovní trh tento fakt nic neznamená. Neočekáváme příliv klientských zakázek ani hrozbu krachu pracovního trhu u nás. Uzavírání poboček zahraničních executive search společností bylo a pravděpodobně také bude realitou.“ O český pracovní trh se nebojí ani Libor Malý, bývalý headhunter a v současnosti majitel společnosti LMC, který spravuje pracovní online portály. Podle něj je v Česku spousta kvalitních lokálních headhunterů, kteří výkyvy vyrovnají. S tím souhlasí i Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka personální společnosti Manpower ČR a SK.

„Konkurence je velká a uvolněné místo na trhu se rychle zaplní. Dlouhodobě dochází na českém trhu personálních služeb ke koncentraci - největší hráči stále zvyšují svůj tržní podíl,“ říká Rezlerová.

Lze očekávat zrod nových firem, takzvaných „společností jednoho muže“ - bývalí konzultanti si založí své vlastní poradenství a budou využívat kontakty od svého bývalého zaměstnavatele. Pro klienty totiž stále platí, že osobní reference a zkušenosti nic nepředčí.

Ze zahraničí to není ono Oslovení odborníci si nejsou jisti ani tím, jak Korn/Ferry zvládne český trh obsluhovat ze zahraničí. „Kvalitní poskytování služeb executive search je velmi závislé na znalosti místního prostředí, lokální firemní kultury a především na široké síti kontaktů vhodných pro identifikaci kandidátů a možné reference na ně,“ říká Jan Brázda, řídící manažer společnosti Constelation. „Téměř si nedokážu představit, samozřejmě až na výjimky, způsob, jak obsluhovat klienty v Česku z Varšavy nebo z Budapešti. Ve svých manažerských pozicích v minulosti jsem řídil týmy v Polsku i v Maďarsku, přesto bych váhal s nabídkou projektu executive search v těchto zemích z důvodu horších informací a menšího množství profesionálních kontaktů.“

„Ze zahraničí lze místní trh obsluhovat obtížně a znamená to ztrátu části byznysu,“ prohlašuje i Jaroslava Rezlerová. „Agentura může nadále obsluhovat své globální a stávající klienty pomocí externích spolupracovníků, ale rozvoj byznysu bez stabilního zázemí se očekávat nedá.“

Pro Jana Brázdu je odchod Korn/Ferry signálem, že krizi se lépe přizpůsobují firmy s individuálním vlastníkem nebo na bázi partnerství. Naráží tím na fakt, že Korn/Ferry byla jednou z mála firem s kanceláří v Praze, obchodovaných na burze v oblasti executive search. „Společnosti s individuálním vlastníkem nemusejí na měsíční či kvartální bázi obhajovat své výsledky před burzovními analytiky a přijímat krátkozraká agresivní rozhodnutí týkající se snižování nákladů nebo uzavírání svých kanceláří v případě, že se jim zrovna finančně nedaří.“ Jaroslava Rezlerová konstatuje, že hodnota trhu personálních služeb spadla minulý rok o padesát procent, a to poznamenalo všechny hráče na trhu.

„Pokud globální firma na některých trzích nedosahuje požadované ziskovosti, je legitimní, že je na čas opustí,“ reaguje Rezlerová.

Odborníci také připouštějí, že pro opravdové giganty v oblasti executive search nebyla Česká republika příliš zajímavá ani v době, kdy se české ekonomice dařilo daleko lépe než nyní. Podle Malého signalizuje odchod Korn/Ferry strategické přeskupování sil ve prospěch trhů s největším růstovým potenciálem a ty jsou podle něj nyní v Asii.zpet